Clicky

zaterdag 19 april 2025 - 02:57 uur

HomeMEER NIEUWSFinancieelWTO verwacht wereldwijd krimp goederenhandel door heffingen Trump

WTO verwacht wereldwijd krimp goederenhandel door heffingen Trump

GENÈVE – De Wereldhandelsorganisatie (WTO) heeft de verwachtingen voor de wereldwijde goederenhandel voor dit jaar flink verlaagd. Het wereldwijde handelsvolume zal dit jaar 0,2 tot 1,5 procent dalen, afhankelijk van hoe de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump uitpakken en of zijn beleid onzeker blijft.

Onder de huidige omstandigheden, waarin de heffingen voor veel landen zijn uitgesteld, voorziet de WTO 0,2 procent krimp. Vooral in Noord-Amerika neemt de export naar verwachting sterk af met ruim 12 procent.

De WTO ziet “ernstige risico’s” waardoor de krimp tot 1,5 procent kan uitvallen, zoals het toepassen van “wederkerige” importheffingen van de Verenigde Staten. Dat zijn Trumps heffingen voor landen die zelf ook tarieven hebben op Amerikaanse producten. Ook de gevolgen van onzeker politiek beleid zijn wat de WTO betreft een risico. Zo’n scherpe daling van de wereldhandel kan exportgerichte landen schaden die minder goed zijn ontwikkeld.

Vorig jaar nam de wereldwijde goederenhandel met 2,9 procent toe. Begin dit jaar verwachtte de WTO een verdere groei in 2025 en 2026 met respectievelijk 2,7 en 2,9 procent. Nu denkt de organisatie dat dit pas in 2026 gebeurt, met een toename van 2,5 procent.

De in- en uitvoer van Europa en Azië stijgen dit jaar wel iets. De WTO voorspelt dat de Europese export 1 procent toeneemt en de import 1,9 procent.

De VS hebben onlangs de importheffingen op de meeste Chinese goederen flink verhoogd naar 145 procent. De WTO denkt dat de VS hierdoor veel minder textiel en kleding uit China importeren en dat het land meer goederen gaat exporteren naar andere landen.

MEER NIEUWS
×