ZAVENTEM – Op Brussels Airport worden de grondafhandelingsdiensten uitgevoerd door externe dienstverleners. Zij zijn verantwoordelijk voor essentiële diensten zoals bagageafhandeling en cateringtransport. De geldigheid van de licenties voor vijf categorieën grondafhandelingsdiensten verloopt in oktober 2025. Brussels Airport heeft begin 2024 een aanbestedingsprocedure gelanceerd om de nieuwe licenties toe te kennen.
Na afloop van deze procedure heeft Brussels Airport Company de nieuwe licenties, die gelden voor een periode van zeven jaar, toegekend aan dienstverleners voor grondafhandeling in de beperkte categorieën. Naast de gebruikelijke selectiecriteria was duurzaamheid een belangrijke factor met specifieke vereisten op vlak van elektrificatie.
Dit initiatief kadert in een ruimere ambitie van Brussels Airport om de grondoperaties te elektrificeren. Een doelstelling waarvoor de luchthaven bovendien een subsidie heeft ontvangen van de Europese Commissie (BREEZE-programma).
Aangezien de geldigheidsduur voor vijf categorieën grondafhandelingsdiensten afloopt eind oktober 2025, heeft Brussels Airport midden februari 2024 een aanbestedingsprocedure gepubliceerd om de dienstverleners te selecteren voor vijf categorieën waarbij slechts een beperkt aantal dienstverleners is toegestaan.
In december werd de eerste licentie toegekend aan Gate Gourmet Belgium NV in de categorie cateringtransport. Aangezien geen enkele andere kandidaat voldeed aan de vastgelegde minimale vereisten en dat er minstens twee dienstverleners actief moeten zijn in deze categorie, loopt er momenteel een nieuwe aanbestedingsprocedure om de tweede licentie in deze categorie toe te kennen.
Op 27 maart heeft Brussels Airport Company een beslissing genomen voor de vier andere categorieën. De volgende dienstverleners werden geselecteerd en krijgen een licentie toegekend met een geldigheidsduur die ingaat eind oktober 2025 en afloopt in oktober 2032:
- bagageafhandeling: Aviapartner Belgium NV en Alyzia SAS
- platformafhandeling van passagiersluchtvaartuigen: Aviapartner Belgium NV en Alyzia SAS
- platformafhandeling van volvrachtluchtvaartuigen: Aviapartner Cargo NV, dnata NV en Menzies Aviation Holding Limited
- vracht- en postafhandeling: Aviapartner Cargo NV, Alyzia SAS en dnata NV
- cateringtransport: Gate Gourmet Belgium NV (aangekondigd op 17 december 2024) – selectieprocedure voor een tweede dienstverlener is momenteel lopende
Elektrificatie als selectiecriterium
De offertes die in het kader van deze aanbestedingsprocedure werden ontvangen, zijn beoordeeld op basis van objectieve selectiecriteria die voldoen aan de geldende wetgeving. Op die manier kunnen de luchtvaartmaatschappijen rekenen op veilige, correcte en kwalitatieve grondafhandelingsdiensten.
Deze selectiecriteria omvatten ook vereisten op vlak van duurzaamheid. De nadruk werd namelijk gelegd op elektrificatie van voertuigen aan de hand van specifieke criteria die deel uitmaakten van de procedure. Dit ligt in de lijn van de nieuwe omgevingsvergunning van Brussels Airport en de bijhorende verplichting om 80% van de grondvoertuigen te elektrificeren of te vervangen door een alternatief zonder uitstoot tegen 2030.
Brussels Airport Company als facilitator voor de elektrificatie van de grondoperaties
De inspanningen op vlak van elektrificatie kunnen natuurlijk niet enkel worden geleverd door de dienstverleners. Als luchthavenuitbater speelt Brussels Airport Company een rol als facilitator in het elektrificeren van de grondoperaties.
Vandaag is al bijna de helft van de 600 grondvoertuigen, waarvan een groot deel bediend wordt door de externe dienstverleners, elektrisch. Om de elektrificatie van de grondoperaties te versnellen en die energietransitie mogelijk te maken, kan Brussels Airport rekenen op de steun van de Europese Commissie. De luchthaven heeft namelijk een subsidie gekregen van 7.2 miljoen euro voor het uitvoeren van het BREEZE-programma (‘Brussels Airport Electrification for Zero Emissions’). De elektrificatie van de grondinfrastructuur die tegen december 2027 in het kader van BREEZE afgerond moet zijn, houdt onder andere de plaatsing van meer dan 300 laadpalen in. Dat zal uitgevoerd worden door middel van een gedecentraliseerde aanpak om de globale energie-efficiëntie te optimaliseren en onnodige verplaatsingen van zware voertuigen te vermijden. Bovendien voorziet BREEZE ook in de toevoer van elektriciteit voor stilstaande vliegtuigen.
Om te voldoen aan die groeiende behoefte aan elektriciteit zal dit gepaard gaan met een versterking van het stroomnet door middel van nieuwe hoogspanningscabines en de productie van elektriciteit ter plaatse door het plaatsen van extra zonnepanelen met een totale capaciteit van 5 MWp.
“Met het BREEZE-project is Brussels Airport vastberaden om zijn rol als luchthavenpionier op vlak van duurzaamheid, een verantwoordelijkheid die het al opneemt in het kader van het Stargate-project dat deel uitmaakt van de Europese Green Deal, verder te ontwikkelen en de decarbonisatie van alle luchthavenactiviteiten te versnellen. We spelen een belangrijke rol door de dienstverleners voor de grondafhandelingsdiensten en luchtvaartmaatschappijen de mogelijkheid te bieden om hun vloot en grondvoertuigen te elektrificeren en hun operaties te decarboniseren”, zegt Arnaud Feist, CEO van Brussels Airport.