PARIJS – Frankrijk blijft vastbesloten om “samen met de Europese Commissie en onze partners terug te slaan”, reageert de Franse minister van Handel Laurent Saint-Martin op een nieuw dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij waarschuwde dat de Verenigde Staten een invoerheffing van 200 procent op wijnen en champagne zullen invoeren als de Europese Unie de heffing op Amerikaanse whiskey niet intrekt.
“We zullen niet toegeven aan dreigementen en zullen onze sectoren altijd beschermen. Trump verhoogt de druk in de handelsoorlog die hij heeft gekozen te beginnen”, schrijft Saint-Martin op X.
Trump zei dat de nieuwe heffingen ook alcoholische producten uit Frankrijk en andere EU-landen zullen omvatten. “Dit zal geweldig zijn voor de wijn- en champagne-industrie in de VS”, meldt hij op zijn socialemediakanaal Truth Social.
Aandelen
Frankrijk is de thuisbasis van grote drankproducenten zoals Rémy Cointreau, Pernod Ricard en LVMH, het moederbedrijf van champagnemerken Dom Pérignon en Moët & Chandon en van Hennessy-cognac. Op de beurs in Parijs gingen de aandelen van die bedrijven omlaag na de dreiging van Trump.
De Franse brancheorganisatie voor exporteurs van wijn en sterke drank Fédération des Exportateurs de Vins et Spiritueux de France (FEVS) is verontwaardigd over de dreigende heffingen omdat de Europese Commissie de belangen van de sector zou “opofferen” door de Europese tarieven op Amerikaanse whiskey en bourbon.
In het vizier
Volgens FEVS-directeur Nicolas Ozanam komt de Franse drankenindustrie hierdoor “direct in het vizier” van de Amerikaanse president.
De Franse export van wijn en sterke drank naar de VS was vorig jaar goed voor een bedrag van 3,8 miljard euro.