GAZA-STAD – Gezondheidsfunctionarissen in de Gazastrook melden dat vier Palestijnen zondag zijn omgekomen door Israëlische luchtaanvallen. Hamas en Israël zijn het na de eerste fase van het bestand niet met elkaar eens over de vervolgstappen. De Israëlische regering dreigde eerder met “gevolgen” als Hamas blijft weigeren in te stemmen met een verlenging van de eerste fase.
Israël is zaterdag eenzijdig akkoord gegaan met een verlengingsvoorstel van de Amerikaanse Midden-Oostengezant Steve Witkoff. Daarin staat dat de eerste fase wordt verlengd tot medio april en dat Hamas alle resterende gijzelaars in Gaza eerder vrijlaat. Hamas wil dat de tweede fase ingaat, waarvan een permanent einde van de oorlog deel uitmaakt. Dit is volgens een Hamasfunctionaris “de enige manier om stabiliteit in de regio te bereiken”.
Bij de presentatie van het bestand in januari werd gezegd dat het tijdelijke staakt-het-vuren van fase één doorgaat zolang de onderhandelingen over de daaropvolgende fase nog gaande zijn. In het oorspronkelijke plan staat ook dat Hamas de gijzelaars verspreid over de drie fasen van het bestand overdraagt aan Israël. Tientallen gijzelaars bevinden zich nog in de Gazastrook, een deel van hen is overleden.