BIELEFELD – De Duitse snelwegpolitie heeft maandag 24 februari op de A30 bij Kirchlengern een zwaartransport uit het verkeer gehaald vanwege een reeks ernstige overtredingen. De transportcombinatie, geladen met een zware graafmachine, was niet aangemeld en voldeed niet aan de bijzondere veiligheidsvoorschriften die voor dit type transport gelden. Bovendien bleken er meer dan 100 overtredingen van de rij- en rusttijden te zijn begaan.
Rond het middaguur zagen gespecialiseerde agenten van de verkeersdienst de combinatie rijden richting Hannover. Bij controle bleek dat er geen vergunning was afgegeven voor het transport en dat de graafmachine ondeugdelijk was gezekerd met slechts één spanband. Ook bleek de vrachtwagen ruim 14 ton overbeladen.
Massale schending van rij- en rusttijden
De 32-jarige eigenaar van het transportbedrijf bestuurde zelf de vrachtwagen. Uit onderzoek bleek dat hij in 56 dagen tijd de wettelijke rij- en rusttijden op grote schaal had overtreden. Op drie dagen reed hij zelfs volledig zonder chauffeurskaart. In totaal ging het om 105 overtredingen. De Duitse politie schat dat de opgelegde boetes hiervoor kunnen oplopen tot bijna 60.000 euro.
Illegale route en gevaar voor infrastructuur
Daarnaast koos de chauffeur voor een onvergunde route over de A30, waar zwaartransport met dergelijke gewichten niet is toegestaan. Hij deed dit om 230 kilometer en ongeveer drie uur rijtijd te besparen, omdat hij de volgende dag op vakantie wilde. Daarbij nam hij bewust het risico om over verouderde bruggen te rijden die niet berekend zijn op zulke zware ladingen. De totale combinatie woog maar liefst 114 ton.
Directe stillegging
Vanwege het ontbreken van de vereiste vergunningen, de ondeugdelijke ladingzekering en de forse overbelasting, hebben de Duitse autoriteiten de combinatie direct stilgezet. De chauffeur mag pas verder nadat aan alle voorwaarden is voldaan – iets wat in de praktijk betekent dat het transport waarschijnlijk pas na ingrijpende aanpassingen en de juiste vergunningen hervat mag worden.